Arhe Hamednaca(S)

Arhe Hamednaca (S)

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 173
Titel Utbildningsansvarig
Född år 1953
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866332
E-post arhe.hamednaca[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • 2014-09-29 - 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 - 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 - 2018-09-24
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2014-10-14 - 2018-10-14
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 - 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stödet till ungdomsorganisationer och ungdomsverksamhet

Motion 2016/17:378 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:378 av Isak From m.fl. (S) Stödet till ungdomsorganisationer och ungdomsverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur stödet till ungdomsverksamhet är utformat och fördelat såväl nationellt som regionalt och lokalt

2016-09-30

Motion 2016/17:378 av Isak From m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:378 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Kurders rätt till självbestämmande

Motion 2015/16:2809 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2809 av Lawen Redar m.fl. (S) Kurders rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folket rätt till självbestämmande och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kurder


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2809 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2015/16:2809 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 99 kB)

Sveriges förhållande till Eritrea

Motion 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. (S) Sveriges förhållande till Eritrea Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta upp brister på respekt för de mänskliga rättigheterna med företrädare för Eritrea och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2015/16:JuU20 2015/16:UU15
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. (S) (pdf, 74 kB)