Annika Nilsson (S)

Annika Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel statssekreterare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2005-09-20 – 2006-10-02
    • Ordinarie 2005-08-01 – 2005-09-19
    • Ledig 2005-02-21 – 2005-07-31
    • Ordinarie 2004-01-01 – 2005-02-20
    • Ledig 2003-09-22 – 2003-12-31
    • Ordinarie 2003-07-01 – 2003-09-21
    • Ledig 2003-04-17 – 2003-06-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2003-04-16
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Barnomsorg

Motion 2004/05:Ub430 av Annika Nilsson och Carina Moberg (s)

Motion till riksdagen 2004/05:Ub430 av Annika Nilsson och Carina Moberg (s) Barnomsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om möjligheten att välja barnomsorg. Motivering För en familj är det ett stort steg när barnet skall börja förskolan.


Utskottsberedning: 2004/05:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Tolkning och tillämpning av miljöbalken

Motion 2004/05:MJ420 av Anders Karlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:MJ420 av Anders Karlsson m.fl. (s) Tolkning och tillämpning av miljöbalken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av enhetligare tolkning och tillämpning av miljöbalken. Motivering Den centrala miljölagstiftningen


Utskottsberedning: 2004/05:MJU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Öresundsregionen

Motion 2004/05:N434 av Luciano Astudillo m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:N434 av Luciano Astudillo m.fl. (s) Öresundsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att arbetet för att undanröja de kvarvarande hindren för Öresundsintegrationen påskyndas och intensifieras. Motivering Öresundsregionen


Utskottsberedning: 2005/06:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.