Annika Lillemets (MP)

Annika Lillemets (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel Civilingenjör
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22
    • Suppleant 2014-06-26 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant trafikutskottet 10-14, skatteutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-16, kulturutskottet 14-16, näringsutskottet 14-16 och socialutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Tage Carlsson och Maria Carlsson, f. Lillemets.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrköping, slutår 81. Civilingenjörsexamen, Teknisk fysik och elektroteknik, Linköpings tekniska högskola, 87.
  • Anställningar

    Systemutvecklare och projektledare, Ericsson 87-88, 90-05 och Nokia Data Systems 89-90.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 02-10, gruppledare 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 07-10. Ersättare, Tekniska Verkens styrelse 07-09 och barn- och ungdomsnämnden, Linköping 99-04 och 05-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, partistyrelsen 09-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:60 Avtal om ekonomi och handel (CETA) samt strategiskt partnerskapsavtal mellan EU och dess medlemsstater och Kanada

Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. MP med anledning av prop. 2017/18:60 Avtal om ekonomi och handel CETA samt strategiskt partnerskapsavtal mellan EU och dess medlemsstater och Kanada Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda


Utskottsberedning: 2017/18:UU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (pdf, 99 kB)

med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel

Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. MP med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag med den ändringen att det i 1 lagen 1992:1300 om krigsmateriel införs tre ytterligare stycken med den lydelse som framgår


Utskottsberedning: 2017/18:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (pdf, 82 kB)

Fasa ut avräkningarna från biståndet

Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) Fasa ut avräkningarna från biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avräkningarna från biståndet för att bekosta det inhemska flyktingmottagandet bör fasas ut successivt så att de försvinner


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.