Annika Hirvonen Falk (MP)

Annika Hirvonen Falk (MP)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 249
Titel Juriststudent.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864446
E-post annika.hirvonen.falk[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Alice Bah Kuhnke
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-04-18 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Ordinarie 2016-08-07 – 2017-10-18
    • Ledig 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Ordinarie 2014-06-24 – 2015-12-10
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman 2018-09-24 –
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2016-08-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-03-20 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-12-11

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot justitieutskottet 15-16, vice ordförande 14-15 och 16-. Suppleant EU-nämnden 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Ari Hirvonen och it-pedagogen Anette Äkäslompolo.
  • Utbildning

    Internationella Engelska Gymnasiet, Stockholm, 05-06 och 07-08. Svenska skolan i Paris, Paris, 06-07. Kurser i hållbar samhällsutveckling och historia, Stockholms universitet 12-14. Juristprogrammet, Stockholms universitet 10-14 (nu uppehåll).
  • Anställningar

    Kyrkogårdsarbetare, Sundbybergs församling, sommaren 08. Politisk sekreterare, Solna kommun 09-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Sexualbrottskommittén 14-16. Ledamot, Polismyndighetens insynsråd 15-. Suppleant, Brottsskadenämnden 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundbyberg 10-14. Kommunstyrelseuppdrag, Sundbyberg 10-14. Suppleant, utbildningsnämnden, Sundbyberg 09. Suppleant, kultur- och fritidsnämnden 09, ledamot 09-10, ordförande 11-14. Vice ordförande jämställdhets-, upphandlings-, måltids- och personalutskottet, Sundbyberg 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Grön Ungdom i Stockholmsregionen 08-12. Ordförande, Miljöpartiet de gröna, Sundbyberg 10-13. Ledamot, Stiftelsen Finlands kulturinstitut i Sverige 13-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett rättvist betygssystem med eleven i fokus

Motion 2018/19:2739 av Annika Hirvonen Falk och Leila Ali-Elmi (båda MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2739 av Annika Hirvonen Falk och Leila Ali-Elmi båda MP Ett rättvist betygssystem med eleven i fokus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om andra insatser än tidigare betyg i grundskolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2739 av Annika Hirvonen Falk och Leila Ali-Elmi (båda MP) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2739 av Annika Hirvonen Falk och Leila Ali-Elmi (båda MP) (pdf, 99 kB)

Psykisk ohälsa hos barn och unga

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Psykisk ohälsa hos barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka första linjens psykiatri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att steg


Utskottsberedning: KrU UbU 2018/19:SoU11 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 99 kB)

Regelförändringar för ökat cyklande

Motion 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. MP Regelförändringar för ökat cyklande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att omställningen från cykelpassager till cykelöverfarter behöver öka samt att regeringen bör underlätta för kommunernas arbete med att


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.