Annika Eclund (KD)

Annika Eclund (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Lärare.
Född år 1961

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-10-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-05-03 – 2017-09-30
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2017-05-02
    • Kristdemokraterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2012-02-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14, kulturutskottet 10-12, utbildningsutskottet 10-14, socialutskottet 11-14, miljö-och jordbruksutskottet 13-14, civilutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Kvittningsman Kristdemokraterna 14-. Ersättare, Sällskapet riksdagledamöter och forskare (Rifo). Kristdemokraternas riksdagsgruppsstyrelse.
  • Föräldrar

    Företagsledaren Kenneth Andersson och hemarbetanden Kerstin Skoglund.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musiklinjen, Hvitfeldtska gymnasiet i Göteborg. Texas Christian University, USA 4-9 SO. Lärarutbildning (180 p), Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping.
  • Anställningar

    Lärare, Forsenskolan, Tidaholm vårterminen 01. Lärare, Helenaskolan, Skövde 01-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gymnasieutredningen. Ingår i Skolkommissionens parlamentariska referensgrupp. Ledamot, Migrationsverkets insynsråd. Ledamot, Gentekniknämnden.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Kristdemokraterna i Skaraborg. Resepedagog för studieförbundet Bilda i Israel/Palestina. Ordförande, Rädda Barnen, Karlsborg/Tibro.
  • Bostadsort

    Tibro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2015/16:169 Giftfri vardag

Motion 2015/16:3420 av Lars-Axel Nordell m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3420 av Lars-Axel Nordell m.fl. (KD) med anledning av skr. 2015/16:169 Giftfri vardag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vässa EU:s miljögaranti och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2016/17:MJU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:3420 av Lars-Axel Nordell m.fl. (KD) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3420 av Lars-Axel Nordell m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2015/16:173 Fjärrundervisning och entreprenad - nya möjligheter för undervisning och studiehandledning på modersmål

Motion 2015/16:3411 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3411 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) med anledning av prop. 2015/16:173 Fjärrundervisning och entreprenad – nya möjligheter för undervisning och studiehandledning på modersmål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra


Utskottsberedning: 2015/16:UbU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3411 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3411 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Partimotion Motion till riksdagen 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD) med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition 1. Inledning Kristdemokraterna vill ha en ekonomisk politik som skapar förutsättningar för människor att bygga goda relationer och känna trygghet och tillit samt


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 238 kB) Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 762 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.