Annika Eclund (KD)

Annika Eclund (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 100
Titel Lärare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865939
E-post annika.eclund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Kvittningsman
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-10-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-05-03 – 2017-09-30
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2017-05-02
    • Kristdemokraterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2012-02-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14, kulturutskottet 10-12, utbildningsutskottet 10-14, socialutskottet 11-14, miljö-och jordbruksutskottet 13-14, civilutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Kvittningsman Kristdemokraterna 14-. Ersättare, Sällskapet riksdagledamöter och forskare (Rifo). Kristdemokraternas riksdagsgruppsstyrelse.
  • Föräldrar

    Företagsledaren Kenneth Andersson och hemarbetanden Kerstin Skoglund.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musiklinjen, Hvitfeldtska gymnasiet i Göteborg. Texas Christian University, USA 4-9 SO. Lärarutbildning (180 p), Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping.
  • Anställningar

    Lärare, Forsenskolan, Tidaholm vårterminen 01. Lärare, Helenaskolan, Skövde 01-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gymnasieutredningen. Ingår i Skolkommissionens parlamentariska referensgrupp. Ledamot, Migrationsverkets insynsråd. Ledamot, Gentekniknämnden.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Kristdemokraterna i Skaraborg. Resepedagog för studieförbundet Bilda i Israel/Palestina. Ordförande, Rädda Barnen, Karlsborg/Tibro.
  • Bostadsort

    Tibro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Ett välfärdslöfte


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20

Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 326 kB) Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 521 kB)

med anledning av prop. 2017/18:195 Läsa, skriva, räkna - en garanti för tidiga stödinsatser

Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:195 Läsa, skriva, räkna en garanti för tidiga stödinsatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av skollagens bestämmelser och den praktiska tillämpningen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU10

Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap - en högskola för livslångt lärande

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU25

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.