Anneli Särnblad (S)

Anneli Särnblad (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Undersköterska
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-02-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-10-22 – 2009-01-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2008-10-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2009/10:183 Avveckling av inkomstgarantier för konstnärer

Motion 2009/10:Kr6 av Leif Pagrotsky m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Kr6 av Leif Pagrotsky m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:183 Avveckling av inkomstgarantier för konstnärer


Utskottsberedning: 2009/10:KrU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Kr6 av Leif Pagrotsky m.fl. (s, v, mp) (doc, 46 kB)

Tobakslagen

Skriftlig fråga 2009/10:596 av Särnblad, Anneli (s)

den 4 mars Fråga 2009/10:596 Tobakslagen av Anneli Särnblad (s) till statsrådet Maria Larsson (kd) Marknadsföring av tobaksvaror till konsumenter är sedan flera år förbjuden. Från förbudet undantas dock marknadsföring som endast består i att tillhandahålla tobaksvaror för försäljning,

Inlämnad: 2010-03-04 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Jussi Björlings 100-årsdag

Skriftlig fråga 2009/10:595 av Särnblad, Anneli (s)

den 3 mars Fråga 2009/10:595 Jussi Björlings 100-årsdag av Anneli Särnblad (s) till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (m) År 2011 är det hundra år sedan den världsberömde tenoren föddes i Stora Tuna socken i Borlänge. Jussi Björling räknas som en av de allra största sångarna i svensk

Inlämnad: 2010-03-03 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.