Anneli Hulthén (S)

Anneli Hulthén (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel stadssekreterare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-10

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1995-10-09
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Inflytandet över friskolorna

Motion 1994/95:Ub386 av Marianne Carlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub386 av Marianne Carlström m.fl. s Inflytandet över friskolorna Göteborg har stor erfarenhet när det gäller de s.k. fristående skolorna. Det finns nu över 20 fristående skolor som tillsammans har ca 2 400 elever i Göteborg. Kommunens utvärdering av de olika skolpengsystemen har bekräftat


Utskottsberedning: --1994/95:UbU10 1994/95:UbU16
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Stödet till familjer som adopterar barn

Motion 1994/95:So619 av Ulrica Messing m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:So619 av Ulrica Messing m.fl. s Stödet till familjer som adopterar barn Sedan slutet av 60-talet är internationella adoptioner ett naturligt inslag i det svenska samhället. Det har blivit ett bra och accepterat alternativ för framför allt barnlösa par. Övergivna barn, som inte kan tas


Utskottsberedning: --1994/95:SoU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Barn och ungdomar

Motion 1994/95:So613 av Anneli Hulthén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:So613 av Anneli Hulthén m. fl. s Barn och ungdomar Barns och ungdomars situation i det svenska samhället visar både goda och dåliga sidor. Den uppväxande generationen har en materiell trygghet och omsorg som i många delar överskrider tidigare generationers. Samtidigt finns hot ekonomiska,


Utskottsberedning: --1994/95:SoU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.