Anne-Marie Pålsson(M)

Anne-Marie Pålsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2005-11-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-05-21
    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2007-05-21 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2005-11-16
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-03-11 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2010-10-19
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2002-11-22 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:SkU26 10 mars 2010 Allmänna motioner om inkomstskatter
Interpellationsdebatt 2009/10:174 av Pålsson, Anne-Marie (m) 9 februari 2010 Indelningen av Sverige i anmälningsområden
Interpellationsdebatt 2008/09:457 av Pålsson, Anne-Marie (m) 12 maj 2009 Vattendirektivet och genomförandet i svensk lag

Likhet inför lagen för juridiska personer

Skriftlig fråga 2009/10:1028 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 22 september Fråga 2009/10:1028 Likhet inför lagen för juridiska personer av Anne-Marie Pålsson (m) till justitieminister Beatrice Ask (m) Sverige är en rättsstat. I den termen inryms en rad olika rättigheter som tillsammans formar begreppet rättsstaten. Likhet inför lagen: rätten

Inlämnad: 2010-09-22 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Likhet inför lagen för juridiska personer

Skriftlig fråga 2009/10:1024 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 10 september Fråga 2009/10:1024 Likhet inför lagen för juridiska personer av Anne-Marie Pålsson (m) till justitieminister Beatrice Ask (m) Sverige är en rättsstat. I den termen inryms en rad olika rättigheter som tillsammans formar begreppet rättsstaten. Likhet inför lagen: rätten

Inlämnad: 2010-09-10 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Indelningen av Sverige i anmälningsområden

Interpellation 2009/10:174 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 17 december Interpellation 2009/10:174 Indelningen av Sverige i anmälningsområden av Anne-Marie Pålsson (m) till näringsminister Maud Olofsson (c) I regleringsbrevet inför 2009 fick Affärsverket svenska kraftnät i uppdrag av regeringen att förbereda en indelning av Sverige i separata

Inlämnad: 2009-12-17 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Indelningen av Sverige i anmälningsområden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.