Anne-Marie Ekström (FP)

Anne-Marie Ekström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:423 av Ekström, Anne-Marie (fp) 8 juni 2006 Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel
Debatt om förslag 2005/06:SkU23 19 maj 2006 Ett regionalt förhöjt grundavdrag (prop. 2005/06:163)

Undantag i Dublinförordningen

Skriftlig fråga 2005/06:2031 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 17 augusti Fråga 2005/06:2031 av Anne-Marie Ekström (fp) till statsrådet Barbro Holmberg (s) Undantag i Dublinförordningen I dag gäller enligt Dublinförordningen att det är det första land som en asylsökande kommer till som ska pröva rätten till asyl. Möjlighet till undantag finns

Inlämnad: 2006-08-17 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Polisingripanden i Boråstrakten

Skriftlig fråga 2005/06:2005 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 11 augusti Fråga 2005/06:2005 av Anne-Marie Ekström (fp) till justitieminister Thomas Bodström (s) Polisingripanden i Boråstrakten I samband med ett bråk försökte en ordningsvakt på en ort i närheten av Borås larma polisen men var tvungen att ge upp och lägga på luren efter fem minuters

Inlämnad: 2006-08-11 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Rättssäkerhet i migrationsdomstolar

Skriftlig fråga 2005/06:1986 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 8 augusti Fråga 2005/06:1986 av Anne-Marie Ekström (fp) till justitieminister Thomas Bodström (s) Rättssäkerhet i migrationsdomstolar Den som har utsatts för förföljelse och flyr från sitt land kan ha goda skäl till att den redogörelse han eller hon lämnar i samband med en asylutredning

Inlämnad: 2006-08-08 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.