Anne Marie Brodén(M)

Anne Marie Brodén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Handikappkonsulent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-19 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-11-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-06-11 – 2005-10-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Samhällsekonomiska vinster med ett samlat kostnadsansvar för sjukvård och sjukförsäkring

Motion 2013/14:So623 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So623 av Finn Bengtsson m.fl. (M) Samhällsekonomiska vinster med ett samlat kostnadsansvar för sjukvård och sjukförsäkring M1914 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett samordnat kostnadsansvar för sjukvård och


Utskottsberedning: 2013/14:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So623 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 62 kB)

Framtida möjligheter till samfinansiering i välfärden

Motion 2013/14:Fi315 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi315 av Finn Bengtsson m.fl. (M) Framtida möjligheter till samfinansiering i välfärden M1594 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om gränsen för det offentliga åtagandet. Motivering Det finns sedan länge en bred


Utskottsberedning: 2013/14:FiU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi315 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 61 kB)

Överlåt ansvar för universitetssjukhusen till staten

Motion 2013/14:So619 av Finn Bengtsson och Anne Marie Brodén (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So619 av Finn Bengtsson och Anne Marie Brodén (M) Överlåt ansvar för universitetssjukhusen till staten M1804 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att överlåta ansvar för universitetssjukhusen till staten. Motivering Tidigare


Utskottsberedning: 2013/14:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So619 av Finn Bengtsson och Anne Marie Brodén (M) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.