Anne Ludvigsson (S)

Anne Ludvigsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Lärare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-01-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2001-11-19 – 2001-12-31
    • Ersättare 1998-10-05 – 2001-11-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:277 av Ludvigsson, Anne (s) 16 mars 2010 Statlig information om vacciner som omfattas av högkostnadsskydd
Interpellationsdebatt 2009/10:254 av Ludvigsson, Anne (s) 2 mars 2010 Barns rättigheter i Turkiet
Interpellationsdebatt 2009/10:156 av Ludvigsson, Anne (s) 21 december 2009 Hemslöjden och handlingsplanen för de kulturella och kreativa näringarna
Interpellationsdebatt 2009/10:56 av Ludvigsson, Anne (s) 24 november 2009 Ett levande EWK-museum

Turkiet och brott mot FN:s barnkonvention

Skriftlig fråga 2009/10:921 av Ludvigsson, Anne (s)

den 18 juni Fråga 2009/10:921 Turkiet och brott mot FN:s barnkonvention av Anne Ludvigsson (s) till utrikesminister Carl Bildt (m) Sedan 2006 har tusentals minderåriga åtalats för brott mot landets antiterroristlagar. Barn i åldersgruppen 12–18 år har arresterats och blivit utsatta för

Inlämnad: 2010-06-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Internationellt skydd för irakiska asylsökande

Skriftlig fråga 2009/10:920 av Ludvigsson, Anne (s)

den 18 juni Fråga 2009/10:920 Internationellt skydd för irakiska asylsökande av Anne Ludvigsson (s) till statsrådet Tobias Billström (m) Sverige har av Europarådets kommissionär för mänskliga rättigheter, Thomas Hammarberg, fått stark kritik för utvisningen av irakiska asylsökande, trots

Inlämnad: 2010-06-18 Besvarare: Tobias Billström (M)

Internationella fackliga rättigheter

Skriftlig fråga 2009/10:891 av Ludvigsson, Anne (s)

den 10 juni Fråga 2009/10:891 Internationella fackliga rättigheter av Anne Ludvigsson (s) till utrikesminister Carl Bildt (m) Internationella fackliga samorganisationen IFS, där fria och demokratiska fackliga organisationer från 155 länder är medlemmar, har nyligen redovisat sin årliga

Inlämnad: 2010-06-10 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.