Anne-Katrine Dunker (M)

Anne-Katrine Dunker (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel företagare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-03-22 – 2002-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-01-01
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-12-21 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

avverkningsförbud för skogsägare

Skriftlig fråga 2001/02:1557 av Dunker, Anne-Katrine (m)

den 26 augusti Fråga 2001/02:1557 av Anne-Katrine Dunker m till statsrådet Ulrica Messing om avverkningsförbud för skogsägare En markägare i Hälsingland ansökte den 13 december 2000 om avverkningstillstånd för delar av sitt skogsbestånd. Länsstyrelsen meddelade dock att markägaren inte kunde få tillstånd till avverkning

Inlämnad: 2002-08-26 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet

Motion 2001/02:Kr12 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr12 av Elisabeth Fleetwood m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skolans roll i kulturlivet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen


Utskottsberedning: 2002/03:KrU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av prop. 2001/02:93 Ändringar i djurskyddslagen, m.m.

Motion 2001/02:MJ36 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:MJ36 av Göte Jonsson m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:93 Ändringar i djurskyddslagen, m.m. 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en förbättrad djurskyddstillsyn. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2001/02:MJU20
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.