Anna Wallentheim (S)

Anna Wallentheim (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 332
Titel Gymnasielärare
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.wallentheim[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-03-06 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-06-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2018-05-24 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-. Suppleant socialutskottet 14-. Suppleant Riksdagens överklagandenämnd 14-.
  • Föräldrar

    Vårdaren Andres Wallentheim och kommunalrådet Lena Wallentheim.
  • Utbildning

    Hässleholms tekniska skola, slutår 04. Lärarutbildningen för äldre barn och unga, Högskolan Kristianstad, lärarexamen 11.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, Solhem, Vittsjö 04-06. Lärare, T4-skolan 4-6, Hässleholm 11-12. Lärare, Västerskolan 7-9, Hässleholm 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hässleholm 10-. Ersättare, fritidsnämnden, Hässleholm, 06-10 och ledamot 10-14. Ledamot, Hässlehem (kommunalt bolag), Hässleholm 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hållbart producerad palmolja

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S)

Fråga 2018/19:524 Hållbart producerad palmolja av Anna Wallentheim S till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP År 2018 släppte Naturvårdsverket en rapport som visar, enligt en ny beräkningsmodell, att 80 procent av alla utsläpp av farliga kemikalier kopplat till svensk konsumtion sker i andra länder. De stora koldioxidutsläppen

Inlämnad: 2019-04-10 Svarsdatum: 2019-04-30 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S) (pdf, 89 kB)

Utveckling av Skånes infrastruktur

Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. S Utveckling av Skånes infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för satsningar för en bättre skånsk infrastruktur och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Samtyckeslagens implementering kräver samtycke även i skolans läroplan

Motion 2018/19:2148 av Elin Gustafsson och Anna Wallentheim (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2148 av Elin Gustafsson och Anna Wallentheim båda S Samtyckeslagens implementering kräver samtycke även i skolans läroplan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att modernisera skolans läroplan och skolans


Utskottsberedning: 2018/19:UbU8

Motion 2018/19:2148 av Elin Gustafsson och Anna Wallentheim (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2148 av Elin Gustafsson och Anna Wallentheim (båda S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.