Anna Tenje(M)

Anna Tenje (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Politisk sekreterare
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-11-01 – 2009-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2008-10-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 1 oktober 2009 Statsministerns frågestund
Frågestund 24 september 2009 Frågestund

Sveriges tolkning av avfallsdirektivet

Skriftlig fråga 2009/10:484 av Tenje, Anna (m)

den 5 februari Fråga 2009/10:484 Sveriges tolkning av avfallsdirektivet av Anna Tenje (m) till miljöminister Andreas Carlgren (c) Sverige är den enda medlemsstaten i EU som tolkar Avfallsdirektivet så att snö räknas som avfall. Nu när vi upplever en av de kallaste vintrarna på länge

Inlämnad: 2010-02-05 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Långsiktigt hållbar personalförsörjningsplan inom hälso- och sjukvården

Motion 2009/10:Ub549 av Anna Tenje (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub549 av Anna Tenje (m) Långsiktigt hållbar personalförsörjningsplan inom hälso- och sjukvården m1087 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en långsiktigt hållbar personalförsörjningsplan med flera strategier för


Utskottsberedning: 2009/10:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Ub549 av Anna Tenje (m) (doc, 50 kB)

Arbetskraftsinvandring för gömda människor

Motion 2009/10:Sf404 av Ulrika Karlsson i Uppsala m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf404 av Ulrika Karlsson i Uppsala m.fl. (m) Arbetskraftsinvandring för gömda människor m1929 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om arbetskraftsinvandring. Motivering Regeringens mål och strävan mot en ökad arbetskraftsinvandring


Utskottsberedning: 2009/10:SfU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sf404 av Ulrika Karlsson i Uppsala m.fl. (m) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.