Anna Steele (FP)

Anna Steele (FP)

Tidigare ersättare

Valkrets Stockholms län
Titel Resebyråtjänsteman/företagare
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2013-01-22
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-01-23 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Ta mäns våld mot djur på allvar

Motion 2013/14:So671 av Anita Brodén och Anna Steele (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:So671 av Anita Brodén och Anna Steele FP Ta mäns våld mot djur på allvar FP823 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökad kunskap kring samband mellan våld mot djur och våld mot människa och djur som kvarhållande faktor


Utskottsberedning: 2013/14:SoU12 2013/14:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:So671 av Anita Brodén och Anna Steele (FP) (doc, 57 kB)

Välståndsökning genom frihandel, demokrati, bistånd och klimat- och miljöinsatser

Motion 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. FP Välståndsökning genom frihandel, demokrati, bistånd och klimat- och miljöinsatser FP819 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökat tillträde till de lokala marknaderna och frihandel på


Utskottsberedning: 2013/14:UU12 2013/14:UU15 2013/14:UU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 67 kB)

Artprojektet – forskningens betydelse för hotade arter

Motion 2013/14:MJ375 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ375 av Anita Brodén m.fl. FP Artprojektet forskningens betydelse för hotade arter FP808 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om forskningens betydelse för framtida skydd av hotade arter. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2013/14:MJU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:MJ375 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.