Anna Lindh (-)

Anna Lindh (S)

Född år 1957
Avliden den 11 september 2003

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-09-11

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-05 – 2003-09-11
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1982-10-08 – 1985-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-09-11

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.