Anna Lilliehöök (M)

Anna Lilliehöök (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-06-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:FiU21 16 juni 2010 Vårtilläggsbudget för 2010
Frågestund 11 mars 2010 Frågestund
Debatt om förslag 2009/10:FiU17 10 mars 2010 Kommunala frågor
Information från regeringen 20 november 2008 Information från regeringen

Företagsamt bistånd

Motion 2009/10:U278 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U278 av Anna Lilliehöök (m) Företagsamt bistånd m1891 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Företagsamt bistånd. Motivering Sverige står för en mycket stor biståndsverksamhet. Sett till antalet invånare är vårt


Utskottsberedning: 2009/10:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U278 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 37 kB)

Ringen runt Stockholm

Motion 2009/10:T381 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T381 av Anna Lilliehöök (m) Ringen runt Stockholm m1837 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att fullborda ringen runt Stockholm. Motivering Stockholmsområdet fortsätter att expandera. En positiv utveckling i


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T381 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 36 kB)

Kultursponsring

Motion 2009/10:Sk422 av Anna Lilliehöök (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk422 av Anna Lilliehöök (m) Kultursponsring m1892 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kultursponsring. Motivering Kulturlivet är en viktig del av livskvalitet i moderna storstäder. Som exempel kan nämnas att


Utskottsberedning: 2009/10:SkU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk422 av Anna Lilliehöök (m) (doc, 36 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.