Anna-Lena Sörenson (S)

Anna-Lena Sörenson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Adjunkt.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2015-10-13 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-05
    • Suppleant 2010-11-23 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-10-02
    • Suppleant 2011-06-08 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-10-20 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-20

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot försvarsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-15, EU-nämnden 14-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14 och 15 och vice ordförande socialutskottet 15-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13, 14 och 15, konstitutionsutskottet 10-15, EU-nämnden 11-14 och försvarsutskottet 14-16. Ledamot krigsdelegationen 15-. Suppleant Utrikesnämnden 14-15.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Ture Kvist och kallskänkan Constance Kvist, f. Falk.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, komvux, Norrköping, slutår 78. Ämneslärarexamen i svenska och historia, Linköpings universitet 82.
  • Anställningar

    Kontorsbiträde, Norrköping 74-75. Adjunkt, Linköpings kommun 82-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 15-. Ledamot, Statens medicinsk-etiska råd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, gatunämnden, Linköpings kommun 89-91, tekniska nämnden 91-94. Ledamot, landstinget, Östergötlands län 94-10. Landstingsråd, landstinget, Östergötlands län 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Linköpings arbetarekommuns styrelse 96-16, partidistriktsstyrelsen 01-10 och ledamot och vice ordförande, partidistriktsstyrelsen 14-.
  • Bostadsort

    Linköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Behov av resurser vid planering av Ostlänken hos berörda länsstyrelser

Motion 2014/15:2754 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2754 av Johan Löfstrand m.fl. (S) Behov av resurser vid planering av Ostlänken hos berörda länsstyrelser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att beakta behoven av planeringsresurser för Ostlänken hos berörda


Utskottsberedning: 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2754 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2754 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 66 kB)

Åldersgräns för bostadsbidrag

Motion 2014/15:2752 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2752 av Johan Löfstrand m.fl. (S) Åldersgräns för bostadsbidrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över reglerna för bostadsbidraget Motivering En stor andel av studenterna, men också en


Utskottsberedning: 2014/15:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2752 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2752 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 59 kB)

Barn som faller mellan stolarna

Motion 2014/15:2296 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2296 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) Barn som faller mellan stolarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om barn som faller mellan stolarna. Motivering Vid en granskning som Skolinspektionen genomfört


Utskottsberedning: 2014/15:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2296 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2296 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.