Anna-Lena Sörenson (S)

Anna-Lena Sörenson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 58
Titel Adjunkt.
Född år 1954
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865707
E-post anna-lena.sorenson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2015-10-13 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-05
    • Suppleant 2010-11-23 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-10-02
    • Suppleant 2011-06-08 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-10-20 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-20

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot försvarsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-15, EU-nämnden 14-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14 och 15 och vice ordförande socialutskottet 15-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13, 14 och 15, konstitutionsutskottet 10-15, EU-nämnden 11-14 och försvarsutskottet 14-16. Ledamot krigsdelegationen 15-. Suppleant Utrikesnämnden 14-15.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Ture Kvist och kallskänkan Constance Kvist, f. Falk.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, komvux, Norrköping, slutår 78. Ämneslärarexamen i svenska och historia, Linköpings universitet 82.
  • Anställningar

    Kontorsbiträde, Norrköping 74-75. Adjunkt, Linköpings kommun 82-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 15-. Ledamot, Statens medicinsk-etiska råd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, gatunämnden, Linköpings kommun 89-91, tekniska nämnden 91-94. Ledamot, landstinget, Östergötlands län 94-10. Landstingsråd, landstinget, Östergötlands län 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Linköpings arbetarekommuns styrelse 96-16, partidistriktsstyrelsen 01-10 och ledamot och vice ordförande, partidistriktsstyrelsen 14-.
  • Bostadsort

    Linköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Riksrevisionens rapport om Försvarsmaktens förmåga till uthålliga insatser

Skriftlig fråga 2013/14:241 av Sörenson, Anna-Lena (S)

den 18 december Fråga 2013/14:241 Riksrevisionens rapport om Försvarsmaktens förmåga till uthålliga insatser av Anna-Lena Sörenson (S) till försvarsminister Karin Enström (M) Riksrevisionen riktar i sin rapport Försvarsmaktens förmåga till uthålliga insatser (RiR 2013:22) skarp kritik

Inlämnad: 2013-12-18 Besvarare: Karin Enström (M)

Övergången mellan studier och arbetsmarknad

Skriftlig fråga 2013/14:84 av Sörenson, Anna-Lena (S)

den 25 oktober Fråga 2013/14:84 Övergången mellan studier och arbetsmarknad av Anna-Lena Sörenson (S) till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) Matchning handlar om att arbetstagare ska hitta rätt jobb och att företag ska hitta rätt kompetens. I dag fungerar det inte alltid.

Inlämnad: 2013-10-25 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Byggande av studentbostäder

Skriftlig fråga 2012/13:546 av Sörenson, Anna-Lena (S)

den 29 maj Fråga 2012/13:546 Byggande av studentbostäder av Anna-Lena Sörenson (S) till statsrådet Stefan Attefall (KD) Bristen på studentbostäder är allvarlig runt om i hela landet. Enligt regeringens egen utredare finns ett samlat behov av 20 000 studentbostäder. Linköping är en stor

Inlämnad: 2013-05-29 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.