Anna Johansson(S)

Anna Johansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 299
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-28 – 2018-09-24
    • Ledig 2014-10-03 – 2017-07-27
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-09-22 – 2018-09-24
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2017-07-27

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges engagemang för Västsahara

Motion 2017/18:2711 av Johan Büser och Anna Johansson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2711 av Johan Büser och Anna Johansson (båda S) Sveriges engagemang för Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten för regeringen att uppmana svenska företag och offentlig sektor att inte ha verksamhet


Utskottsberedning: NU 2017/18:UU8

Motion 2017/18:2711 av Johan Büser och Anna Johansson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2711 av Johan Büser och Anna Johansson (båda S) (pdf, 65 kB)

Enhetlig journalhantering

Motion 2017/18:2149 av Anna Johansson och Gunilla Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2149 av Anna Johansson och Gunilla Carlsson (båda S) Enhetlig journalhantering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över en nationell standard för journalhantering och tillkännager detta för regeringen. Motivering Inspektionen


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:2149 av Anna Johansson och Gunilla Carlsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2149 av Anna Johansson och Gunilla Carlsson (båda S) (pdf, 61 kB)

Radarteknik

Motion 2017/18:2673 av Johan Büser och Anna Johansson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2673 av Johan Büser och Anna Johansson (båda S) Radarteknik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till ett teknikdemonstratorprogram inom radar och radio på högre tekniknivåer samt om att se över möjligheterna


Utskottsberedning: FöU

Motion 2017/18:2673 av Johan Büser och Anna Johansson (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2673 av Johan Büser och Anna Johansson (båda S) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.