Anna Ibrisagic (M)

Anna Ibrisagic (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD, Norrbottens Handelskammare
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-07-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-07-19
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2014-07-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-07-19
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-07-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2003/04:140 Kunskap och kvalitet - elva steg för utvecklingen av gymnasieskolan

Motion 2003/04:Ub9 av Sten Tolgfors m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub9 av Sten Tolgfors m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:140 Kunskap och kvalitet elva steg för utvecklingen av gymnasieskolan 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 3 Förslag till riksdagsbeslut 1 4 Skärp kunskapskraven i gymnasieskolan 4 5 Historik 6 5.1 Oppositionspolitik


Utskottsberedning: 2003/04:UbU13
Riksdagsbeslut (29 yrkanden): 29 avslag

med anledning av prop. 2003/04:138 Tillfälligt vidgad användning av rekryteringsbidrag till vuxenstuderande

Motion 2003/04:Ub3 av Sten Tolgfors m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub3 av Sten Tolgfors m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:138 Tillfälligt vidgad användning av rekryteringsbidrag till vuxenstuderande 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå proposition 2003/04:138 i enlighet med vad som anförs i motionen. 2 Regeringens proposition


Utskottsberedning: 2003/04:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2003/04:31 Riktlinjer för genomförande av EG:s direktiv om ett system för handel med utsläppsrätter för växthusgaser

Motion 2003/04:MJ28 av Erling Wälivaara m.fl. (kd, m, fp)

Motion till riksdagen 2003/04:MJ28 av Erling Wälivaara m.fl. kd, m, fp med anledning av prop. 2003/04:31 Riktlinjer för genomförande av EG:s direktiv om ett system för handel med utsläppsrätter för växthusgaser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om


Utskottsberedning: 2003/04:MJU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.