Anna Grönlund Krantz (FP)

Anna Grönlund Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Norrbottens län
Titel nationalekonom
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-03-09
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-04-22 – 2005-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SkU34 2 juni 2006 Skatt på flygresor (prop. 2005/06:190)
Debatt om förslag 2005/06:SkU29 2 juni 2006 Effektivare skattekontroll m.m. (prop. 2005/06:169)

Ungdomsarbetslöshet i Norrbotten

Skriftlig fråga 2005/06:2078 av Grönlund Krantz, Anna (fp)

den 29 augusti Fråga 2005/06:2078 av Anna Grönlund Krantz (fp) till statsminister Göran Persson (s) Ungdomsarbetslöshet i Norrbotten I riket är 8,4 % av ungdomarna utan ett jobb, en skrämmande hög siffra. I Norrbotten är siffran än högre, 12,7 %. Och på många orter runt omkring i länet

Inlämnad: 2006-08-29 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Skogsbränder

Skriftlig fråga 2005/06:2025 av Grönlund Krantz, Anna (fp)

den 16 augusti Fråga 2005/06:2025 av Anna Grönlund Krantz (fp) till statsrådet Ulrica Messing (s) Skogsbränder Måndagen den 14 augusti härjade skogsbränder på minst fem ställen i Norrbotten, varav en av bränderna drabbade Muddus nationalpark. Bränderna leder till stor förödelse på

Inlämnad: 2006-08-16 Besvarare: Leni Björklund (S)

Torg- och marknadshandel

Skriftlig fråga 2005/06:1875 av Grönlund Krantz, Anna (fp)

den 26 juni Fråga 2005/06:1875 av Anna Grönlund Krantz (fp) till näringsminister Thomas Östros (s) Torg- och marknadshandel Torg- och marknadshandeln är ett vanligt förekommande och uppskattat inslag i Sommar-Sverige. Varje år arrangeras omkring 700 marknader i Sverige. Marknadshandlarna

Inlämnad: 2006-06-26 Besvarare: Pär Nuder (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.