Anna Corshammar-Bojerud (C)

Anna Corshammar-Bojerud (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel skattehandläggare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-06-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-02-23 – 1993-04-30
    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-11-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1997-04-21 – 1997-05-31
    • Ersättare 1996-03-11 – 1996-05-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1991-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-03-11 – 1996-05-31
    • Suppleant 1993-02-23 – 1993-04-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1991-11-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-04-21 – 1997-05-31
    • Suppleant 1996-03-11 – 1996-05-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:183 Huvudmannaskapet för gymnasial utbildning m.m.

Motion 1995/96:Ub36 av Andreas Carlgren m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:Ub36 av Andreas Carlgren m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:183 Huvudmannaskapet för gymnasial utbildning m.m. I proposition 1995/96:183 föreslås att den företrädesrätt som landstingen idag har att anordna gymnasieutbildning inom naturbruk och omvårdnad tas bort. Idag finns 50 naturbruksskolor


Utskottsberedning: -1995/96:UbU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:146 Vissa frågor om personlig assistans

Motion 1995/96:So18 av Roland Larsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:So18 av Roland Larsson m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:146 Vissa frågor om personlig assistans Centerpartiet medverkar i regeringsställning till att införa stöd och service till vissa funktionshindrade prop 1992/93:159s k personlig assistans. Reformen är mycket positiv och har


Utskottsberedning: -------1995/96:SoU15
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:184 Tillträde till högre utbildning m.m.

Motion 1995/96:Ub33 av Andreas Carlgren m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:Ub33 av Andreas Carlgren m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:184 Tillträde till högre utbildning m.m. Centerpartiet anser att 1993 års universitets- och högskolereform var viktig att genomföra för att bl a öka mångfalden inom utbildningen. Beslutsbefogenheter vad gäller regler för


Utskottsberedning: -------1995/96:UbU11
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.