Anna-Caren Sätherberg(S)

Anna-Caren Sätherberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 346
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864825
E-post anna-caren.satherberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-04-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:NU12 23 mars 2017 Näringspolitik
Frågestund 16 mars 2017 Frågestund
Frågestund 16 februari 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:NU1 12 december 2016 Utgiftsområde 24 Näringsliv

Mittuniversitetet

Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Infrastruktur i Jämtlands län

Motion 2017/18:2634 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2634 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) Infrastruktur i Jämtlands län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över fördelningen av investeringsmedel mellan länstransportplanerna samt


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2634 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2634 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (pdf, 66 kB)

Statens serverhallar

Motion 2017/18:2717 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2717 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) Statens serverhallar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga möjligheten att förlägga statliga serverhallar till Jämtlands län och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: NU

Motion 2017/18:2717 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2717 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.