Anna Åkerhielm (M)

Anna Åkerhielm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

barn- och ungdomsvården

Skriftlig fråga 2001/02:1632 av Åkerhielm, Anna (m)

den 16 september Fråga 2001/02:1632 av Anna Åkerhielm m till socialminister Lars Engqvist om barn- och ungdomsvården RRV:s rapport 2002:13 Ingen plats för ungdomar Konsekvenser av platsbristen vid de särskilda ungdomshemmen inom SIS är en svidande kritik av ett dåligt fungerande omhändertagande av ungdomar med svårartade

Inlämnad: 2002-09-16 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

med anledning av skr. 2001/02:180 Redovisning av AP-fondernas verksamhet år 2001

Motion 2001/02:Fi49 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi49 av Gunnar Hökmark m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:180 Redovisning av AP-fondernas verksamhet år 2001 Sammanfattning Det är det privata sparandet som är grunden för näringslivets riskkapitalförsörjning. Staten är olämplig som tillhandahållare av riskkapital då behovet av ekonomiska


Utskottsberedning: 2002/03:FiU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

ersättning till vigselförrättare

Skriftlig fråga 2001/02:1322 av Åkerhielm, Anna (m)

den 7 juni Fråga 2001/02:1322 av Anna Åkerhielm m till justitieminister Thomas Bodström om ersättning till vigselförrättare I svaret på min fråga 2001/02:1268 om när justitieministern avser att framlägga förslag till förändrade regler för ersättningen till vigselförrättare, väljer justitieministern att än en gång undvika

Inlämnad: 2002-06-07 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.