Anna Ågerfalk (FP)

Anna Ågerfalk (FP)

Tidigare ersättare

Valkrets Örebro län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-02-10

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-01-10 – 2006-02-10
    • Ersättare 2003-11-18 – 2003-12-18
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-01-10 – 2006-02-10
    • Suppleant 2003-11-19 – 2003-12-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-11-19 – 2003-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

offentliga nämndmöten

Skriftlig fråga 2003/04:493 av Ågerfalk, Anna (fp)

den 17 december Fråga 2003/04:493 av Anna Ågerfalk fp till statsrådet Lars-Erik Lövdén om offentliga nämndmöten Flera projekt pågår i dag för att utveckla den lokala demokratin. Nya strukturer för att öka människors känsla av delaktighet och möjlighet till inflytande på politiken skapas. Det är bra men även om dessa

Inlämnad: 2003-12-17 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

med anledning av skr. 2003/04:36 Hemlig teleavlyssning, hemlig teleövervakning och hemlig kameraövervakning vid förundersökning i brottmål under år 2002

Motion 2003/04:Ju11 av Torkild Strandberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:Ju11 av Torkild Strandberg m.fl. fp med anledning av skr. 2003/04:36 Hemlig teleavlyssning, hemlig teleövervakning och hemlig kameraövervakning vid förundersökning i brottmål under år 2002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs


Utskottsberedning: 2003/04:JuU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Granskning av Systembolaget AB och alkoholbranschen (väckt enligt 3 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2003/04:N5 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:N5 av Lars Leijonborg m.fl. fp Granskning av Systembolaget AB och alkoholbranschen väckt enligt 3 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om tillsättande


Utskottsberedning: 2003/04:NU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.