Ann-Marie Fagerström (S)

Ann-Marie Fagerström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel barnskötare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2004-06-19 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-06-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-06-18
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 2002-10-24 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:AU2 9 mars 2006 Arbetsmiljö

Ahmadiyamuslimernas situation i Pakistan, Bangladesh och Indonesien

Skriftlig fråga 2005/06:1821 av Fagerström, Ann-Marie (s)

den 14 juni Fråga 2005/06:1821 av Ann-Marie Fagerström (s) till utrikesminister Jan Eliasson (s) Ahmadiyamuslimernas situation i Pakistan, Bangladesh och Indonesien Senaste rapporterna från respektive länder och även från Human Rights Watch, Amnesty, FN, Human Rights-kommissionen och

Inlämnad: 2006-06-14 Besvarare: Jan Eliasson (S)

E 22

Motion 2005/06:T588 av Agneta Ringman m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om E 22. Motivering E 22 från Malmö till Norrköping har en mycket stor betydelse för sydöstra Sverige. De fyra berörda länen Skåne, Blekinge, Kalmar och Östergötland och dess kommuner och företag har länge arbetat


Utskottsberedning: 2005/06:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T588 av Agneta Ringman m.fl. (s) (doc, 38 kB)

Kompetensutbildning

Motion 2005/06:Ub419 av Ann-Christin Ahlberg och Ann-Marie Fagerström (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kompetensutbildning för personal i förskola och skola. Motivering Sverige har en generellt bra förskola och skola, men för att ytterligare förbättra förskolan och skolan behövs det många olika insatser. Vi


Utskottsberedning: 2005/06:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub419 av Ann-Christin Ahlberg och Ann-Marie Fagerström (s) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.