Ann-Kristine Johansson(S)

Ann-Kristine Johansson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län
Titel Lantarbetare
Född år 1962

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-01-15 – 2006-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1995-11-21
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Det nordiska skatteavtalet

Interpellation 2013/14:451 av Ann-Kristine Johansson (S)

Interpellation 2013/14:451 Det nordiska skatteavtalet av Ann-Kristine Johansson (S) till Finansminister Anders Borg (M) Nordiska rådet har under lång tid arbetat med frågan om de norska pensionärer som flyttat till Sverige i samband med att det nordiska skatteavtalet omförhandlades, senast under temasessionen i

Inlämnad: 2014-04-23 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:451 av Ann-Kristine Johansson (S) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det nordiska skatteavtalet

med anledning av prop. 2013/14:159 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering

Motion 2013/14:N16 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:N16 av Jennie Nilsson m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:159 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering S11012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hållbarhet för svensk gruv- och mineralnäring. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:NU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:N16 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 63 kB)

med anledning av prop. 2013/14:174 Genomförande av energieffektiviseringsdirektivet

Motion 2013/14:N12 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:N12 av Jennie Nilsson m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:174 Genomförande av energieffektiviseringsdirektivet S11013 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om energieffektivisering. Motivering Regeringen har


Utskottsberedning: 2013/14:NU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N12 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.