Ann-Christin Ahlberg (S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 19
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 05- (ersättare 050118-060731). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 05-10, arbetsmarknadsutskottet 05-06 och försvarsutskottet 10-14. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Avdelningsföreståndaren Rolf Thörnqvist och ekonomibiträdet Ulla-Britt Thörnqvist, f. Lindvall.
  • Utbildning

    Grundskola, Borås, slutår 73. Yrkesutbildning, dagbarnvårdare, Tranemo kommun 81 och barnskötare, slutår 88. Fackliga utbildningar och kortare högskoleutbildningar.
  • Anställningar

    Affärsbiträde. Sömmerska. Fabriksarbetare. Dagbarnvårdare. Barnskötare.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås 02-06. Ledamot, lokalförsörjningsnämnden och IBAB 98-02. Göta kommundelsnämnd 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partidistrikts styrelse, Södra Älvsborgs 06-. Sammankallande, valberedningen i Kommunals avdelning Vänerväst, sektion Borås 08-. Ledamot, ABF-distriktet. Ordförande, ABF Sjuhärad.
  • Bostadsort

    Borås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Jämställdhet

Interpellation 2014/15:580 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2014/15:580 Jämställdhet av Jenny Petersson M till Statsrådet Åsa Regnér S Kvinnors ställning på arbetsmarknaden har stärkts sedan 2006. Högre sysselsättningsgrad och arbetskraftsdeltagande för kvinnor, högre andel kvinnor som jobbar heltid, minskade löneskillnader mellan kvinnor och män och färre antal

Inlämnad: 2015-05-07 Besvarare: Åsa Regnér (S)

Interpellation 2014/15:580 av Jenny Petersson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställdhet

Skolresor för gymnasieelever med funktionsnedsättning

Motion 2014/15:2289 av Kerstin Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2289 av Kerstin Nilsson m.fl. S Skolresor för gymnasieelever med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att se över regelverket för skoltransporter för gymnasieelever med funktionsnedsättning.


Utskottsberedning: 2014/15:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2289 av Kerstin Nilsson m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2289 av Kerstin Nilsson m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Fritidshem

Motion 2014/15:2068 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2068 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. S Fritidshem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av kvalitetshöjande insatser på fritidshemmen. Motivering Många skolbarn går till fritids både före skolan och efter skolan


Utskottsberedning: 2014/15:UbU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2068 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 43 kB) Motion 2014/15:2068 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.