Ann-Christin Ahlberg (S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 19
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 05- (ersättare 050118-060731). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 05-10, arbetsmarknadsutskottet 05-06 och försvarsutskottet 10-14. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Avdelningsföreståndaren Rolf Thörnqvist och ekonomibiträdet Ulla-Britt Thörnqvist, f. Lindvall.
  • Utbildning

    Grundskola, Borås, slutår 73. Yrkesutbildning, dagbarnvårdare, Tranemo kommun 81 och barnskötare, slutår 88. Fackliga utbildningar och kortare högskoleutbildningar.
  • Anställningar

    Affärsbiträde. Sömmerska. Fabriksarbetare. Dagbarnvårdare. Barnskötare.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås 02-06. Ledamot, lokalförsörjningsnämnden och IBAB 98-02. Göta kommundelsnämnd 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partidistrikts styrelse, Södra Älvsborgs 06-. Sammankallande, valberedningen i Kommunals avdelning Vänerväst, sektion Borås 08-. Ledamot, ABF-distriktet. Ordförande, ABF Sjuhärad.
  • Bostadsort

    Borås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Minskade resurser för arbetsmiljöarbetet

Skriftlig fråga 2006/07:1461 av Ahlberg, Ann-Christin (s)

den 4 juli Fråga 2006/07:1461 Minskade resurser för arbetsmiljöarbetet av Ann-Christin Ahlberg (s) till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) Regeringen har beslutat att Arbetsmiljöverket ska få minskade anslag. Det är en besparing som vi socialdemokrater bestämt har avvisat.

Inlämnad: 2007-07-04 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

med anledning av prop. 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar

Motion 2006/07:A37 av Sven-Erik Österberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:A37 av Sven-Erik Österberg m.fl. (s) med anledning av prop. 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar. Motivering Sedan den borgerliga regeringen tillträdde har långtidsarbetslösheten bland


Utskottsberedning: 2007/08:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:A37 av Sven-Erik Österberg m.fl. (s) (doc, 46 kB)

Medicinering inom barnomsorgen

Skriftlig fråga 2006/07:1328 av Ahlberg, Ann-Christin (s)

den 8 juni Fråga 2006/07:1328 Medicinering inom barnomsorgen av Ann-Christin Ahlberg (s) till statsrådet Jan Björklund (fp) De flesta barn går i dag i förskolan, de tillbringar sin dag tillsammans med kamrater hos den personal som finns inom förskolan, förskollärare, barnskötare och

Inlämnad: 2007-06-08 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.