Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Skolledare/Rektor.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-11-09 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-02-23 – 2018-09-24
    • Suppleant 2007-12-03 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061109-101004). Ledamot finansutskottet 10-13 och näringsutskottet 13-. Suppleant finansutskottet 06-10, utbildningsutskottet 07-10 och 16-, försvarsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet och 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Rune Hammar och administratören Inga Hammar, f. Svensson.
  • Utbildning

    Samhällskunskap m.m., Umeå universitet 85-87 och Linköpings universitet 87-90. Samhällsgeografi, historia, religion och geografi, Lunds universitet 92-98. Statskunskap, Göteborgs universitet 92. Ämneslärarexamen, historisk- och samhällsvetenskaplig linje (160 p), Linköpings universitet 90.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Perstorps kommun 90-93. Gymnasielärare, Helsingborgs kommun 94-01. Utbildningsplanerare 02-04, biträdande rektor 04-06, rektor 06-, Landskrona-Kävlinge-Svalövs gymnasieförbund. Anställning, Landskrona kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bjuv 02 och 10-. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 98-02 och utbildningsnämnden 00-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Vice ordförande, Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt, Region Skåne 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Bjuv 00-04, sekreterare 99-00, vice ordförande 05-09, ledamot 11- och ordförande 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

SAS inställda flygavgångar

Skriftlig fråga 2017/18:1596 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1596 SAS inställda flygavgångar av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Resor som inte blir av är kostsamma för samtliga berörda. Under våren och i början av sommaren ställdes 700 flygningar med SAS in, främst på grund av brist på personal. En av orsakerna

Inlämnad: 2018-08-01 Svarsdatum: 2018-08-15 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1596 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 100 kB)

Regeringens flygskatt

Skriftlig fråga 2017/18:1523 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1523 Regeringens flygskatt av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Finansminister Magdalena Andersson S I Svenskt Näringslivs nya rapport Jobbskaparnas bokslut. En inventering av regeringens initiativ 2014-2018  antyds att 53 av de 92 reformer om företagande som den rödgröna regeringen har genomfört sedan

Inlämnad: 2018-06-18 Svarsdatum: 2018-07-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1523 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 107 kB)

Förändring av RUT-avdraget

Skriftlig fråga 2017/18:1520 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2017/18:1520 Förändring av RUT-avdraget av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Finansminister Magdalena Andersson S Möjligheten att få en skattereduktion för köp av hushållsnära tjänster infördes av Alliansen år 2007. Tusentals nya arbetstillfällen skapades, och många som tidigare arbetat svart började betala skatt.

Inlämnad: 2018-06-18 Svarsdatum: 2018-07-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1520 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.