Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 185
Titel Skolledare/Rektor.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865215
E-post ann-charlotte.hammar.johnsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-11-09 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-02-23 – 2018-09-24
    • Suppleant 2007-12-03 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061109-101004). Ledamot finansutskottet 10-13 och näringsutskottet 13-. Suppleant finansutskottet 06-10, utbildningsutskottet 07-10 och 16-, försvarsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet och 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Rune Hammar och administratören Inga Hammar, f. Svensson.
  • Utbildning

    Samhällskunskap m.m., Umeå universitet 85-87 och Linköpings universitet 87-90. Samhällsgeografi, historia, religion och geografi, Lunds universitet 92-98. Statskunskap, Göteborgs universitet 92. Ämneslärarexamen, historisk- och samhällsvetenskaplig linje (160 p), Linköpings universitet 90.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Perstorps kommun 90-93. Gymnasielärare, Helsingborgs kommun 94-01. Utbildningsplanerare 02-04, biträdande rektor 04-06, rektor 06-, Landskrona-Kävlinge-Svalövs gymnasieförbund. Anställning, Landskrona kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bjuv 02 och 10-. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 98-02 och utbildningsnämnden 00-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Vice ordförande, Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt, Region Skåne 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Bjuv 00-04, sekreterare 99-00, vice ordförande 05-09, ledamot 11- och ordförande 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kvotering till bolagsstyrelser

Interpellation 2013/14:317 av Nordén, Marie (S)

den 28 februari Interpellation 2013/14:317 Kvotering till bolagsstyrelser av Marie Nordén S till finansminister Anders Borg M I februari gick finansminister Anders Borg ut i medierna och menade att om inte näringslivet snart förbättrar den dåliga kvinnorepresentationen så kommer regeringen att överväga en kvoteringslag

Inlämnad: 2014-02-28 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvotering till bolagsstyrelser

Vattenfalls lobbning mot stöd till förnybar energi

Interpellation 2013/14:45 av Nordin, Lise (MP)

den 16 oktober Interpellation 2013/14:45 Vattenfalls lobbning mot stöd till förnybar energi av Lise Nordin (MP) till statsrådet Peter Norman (M) År 2005 gjordes en ändring i Vattenfalls bolagsordning efter en proposition från förra regeringen. Uppdraget innebar att bolaget skulle vara

Inlämnad: 2013-10-16 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vattenfalls lobbning mot stöd till förnybar energi

Stöd till kolkraftverk

Interpellation 2013/14:40 av Bolund, Per (MP)

den 14 oktober Interpellation 2013/14:40 Stöd till kolkraftverk av Per Bolund MP till statsrådet Peter Norman M När USA:s president Barack Obama besökte Sverige i början av september enades Danmark, Finland, Island, Norge, Sverige och USA om ett gemensamt uttalande. En viktig del av detta var att Sverige tillsammans

Inlämnad: 2013-10-14 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Stöd till kolkraftverk

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.