Ann-Cathrine Haglund (M)

Ann-Cathrine Haglund (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1993-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1993-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1993-10-05
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 1992-04-09 – 1993-10-05
    • Suppleant 1989-03-15 – 1992-04-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1993-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1991-11-19 – 1993-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1992/93:244 Styrnings- och samarbetsformer i biståndet

Motion 1992/93:U21 av Ann-Cathrine Haglund (m)

Motion till riksdagen 1992/93:U21 av Ann-Cathrine Haglund m med anledning av prop. 1992/93:244 Styrnings- och samarbetsformer i biståndet Jag biträder samtliga tre punkter i regeringens hemställan. Jag vill emellertid göra följande tillägg till regeringens hemställan. I regeringens proposition understryks det väsentliga


Utskottsberedning: -1992/93:UU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m.

Motion 1992/93:T68 av Gudrun Norberg m.fl. (fp, s, m, v, kds)

Motion till riksdagen 1992/93:T68 av Gudrun Norberg m.fl. fp, s, m, kds, v med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m. Regeringen redovisar i propositionen en övergripande plan för de närmaste tio åren av investeringar i trafikens infrastruktur. Efter decennier av eftersatt infrastrukturplanering


Utskottsberedning: --1992/93:TU35
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:183 Vissa frågor rörande jordbruket och trädgårdsnäringen

Motion 1992/93:Jo32 av Stig Bertilsson och Ann-Cathrine Haglund (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Jo32 av Stig Bertilsson och Ann-Cathrine Haglund m med anledning av prop. 1992/93:183 Vissa frågor rörande jordbruket och trädgårdsnäringen Regeringen har i proposition 1992/93:183 föreslagit ytterligare åtgärder för en fortsatt anpassning av den svenska jordbruks- och livsmedelssektorn


Utskottsberedning: -1992/93:JoU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.