Ann Arleklo(S)

Ann Arleklo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Sjuksköterska
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-12-20 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-11-14 – 2012-12-19
    • Ordinarie 2012-04-01 – 2012-11-13
    • Ledig 2012-02-14 – 2012-03-31
    • Ordinarie 2011-05-03 – 2012-02-13
    • Ledig 2011-04-06 – 2011-05-02
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-05
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-04-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2013-01-01 – 2015-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:488 av Ann Arleklo (S) 25 juni 2014 Biosimilarer
Debatt om förslag 2011/12:SoU20 11 juni 2012 Ny ordning för nationella vaccinationsprogram
Debatt om förslag 2011/12:SoU23 11 juni 2012 Ändrad könstillhörighet

Överföring av blodburen smitta

Skriftlig fråga 2013/14:678 av Ann Arleklo (S)

Fråga 2013/14:678 Överföring av blodburen smitta av Ann Arleklo (S) till Socialminister Göran Hägglund (KD) Den senaste tioårsperioden finns ett femtiotal fall där yrkespersonal som stuckit sig på kanyler eller skurit sig i tjänsten blivit klassade som arbetsskador hos AFA Försäkring. Samtliga har blivit smittade

Inlämnad: 2014-06-12 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2013/14:678 av Ann Arleklo (S) (pdf, 78 kB)

Biosimilarer

Interpellation 2013/14:488 av Ann Arleklo (S)

Interpellation 2013/14:488 Biosimilarer av Ann Arleklo (S) till Socialminister Göran Hägglund (KD) Utbyte av originalläkemedel till generika är en viktig metod som gör det möjligt för vården att hålla nere kostnaderna. Det är till stor nytta rent samhällsekonomiskt. Grundläggande för utbytbarheten är att generikan

Inlämnad: 2014-05-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Interpellation 2013/14:488 av Ann Arleklo (S) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Biosimilarer

med anledning av prop. 2013/14:168 Fritidspeng för barn i hushåll med försörjningsstöd

Motion 2013/14:So20 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:So20 av Lena Hallengren m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:168 Fritidspeng för barn i hushåll med försörjningsstöd S34007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i proposition 2013/14:168. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2013/14:SoU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:So20 av Lena Hallengren m.fl. (S) (doc, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.