Anita Persson (S)

Anita Persson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel socialkamrer
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1998-10-05
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1982-10-11 – 1994-10-02
    • Suppleant 1979-10-01 – 1982-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1995-01-01 – 1998-10-05
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1982-10-04 – 1993-11-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:110 Frysförvaring av befruktade ägg

Motion 1997/98:So14 av Anita Persson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:So14 av Anita Persson s med anledning av prop. 1997/98:110 Frysförvaring av befruktade ägg I proposition 1997/98:110 föreslår regeringen att förvaringstiden i fryst tillstånd av befruktade ägg från människa förlängs från ett till fem år. Beslutet om att frystiden för befruktade ägg skulle


Utskottsberedning: --1997/98:SoU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A52 av Reynoldh Furustrand m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A52 av Reynoldh Furustrand m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Utveckla Södermanland Södermanland är och skall vara ett bra län för dess invånare. Sörmlänningar skall kunna leva i en bra miljö, ha tillgång till goda utbildningsmöjligheter,


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:7 Vårdnad, boende och umgänge

Motion 1997/98:L4 av Anita Persson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:L4 av Anita Persson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:7 Vårdnad, boende och umgänge Ikraftträdande I propositionen föreslås att lagändringarna skall träda i kraft den 1 april 1998. Det är angeläget att de nya reglerna får genomslag så snart som möjligt. Med beaktande av den tid som


Utskottsberedning: --1997/98:LU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.