Anita Johansson (S)

Anita Johansson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel undersköterska
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1982-10-04 – 1994-10-02
    • Suppleant 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Suppleant 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-10-20 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-01 – 1996-10-29
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Ledamot 1989-10-05 – 1991-09-30
    • Suppleant 1985-09-30 – 1989-10-05
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-02
    • EES-EFTA delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • EFTA-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1989-06-01 – 1994-10-03
    • Ledamot 1986-10-07 – 1989-06-01
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UU16 17 maj 2006 Norden
Debatt om förslag 2005/06:LU30 17 maj 2006 Europakooperativ

Ridning som friskvård

Skriftlig fråga 2005/06:707 av Johansson, Anita (s)

den 21 december Fråga 2005/06:707 av Anita Johansson (s) till finansminister Pär Nuder (s) Ridning som friskvård I dag får arbetsgivare ge bort årskort på gym som kan kosta flera tusen kronor till sina anställda. Men när det gäller exempelvis ridning är det stopp. Arbetsgivaren får inte

Inlämnad: 2005-12-21 Besvarare: Pär Nuder (S)

Äldre homo-, bisexuella och transpersoner

Motion 2005/06:So684 av Anita Johansson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om äldre homo-, bisexuellas och transpersoners villkor. Bakgrund Varje dag diskrimineras människor på grund av sin sexuella läggning. Det kan vi socialdemokrater aldrig acceptera. Alla människor har lika värde


Utskottsberedning: 2005/06:SoU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So684 av Anita Johansson m.fl. (s) (doc, 42 kB)

HBT-personer och äldreboende

Motion 2005/06:So683 av Siw Wittgren-Ahl m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om HBT-personer och äldreboende. Bakgrund Varje dag diskrimineras människor på grund av sin sexuella läggning. Det kan vi socialdemokrater aldrig acceptera. Alla människor har lika värde och ska bemötas med


Utskottsberedning: 2005/06:SoU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So683 av Siw Wittgren-Ahl m.fl. (s) (doc, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.