Anita Brodén(L)

Anita Brodén (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Lärare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Friluftslivets villkor

Interpellation 2013/14:387 av From, Isak (S)

den 28 mars Interpellation 2013/14:387 Friluftslivets villkor av Isak From (S) till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) Hundratusentals barn och unga är med i aktiviteter som arrangeras av det svenska friluftslivet. Föreningsverksamhet är i sig ett bra vaccin mot att

Inlämnad: 2014-03-28 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Friluftslivets villkor

Statligt organ med ansvar för skoterfrågor

Interpellation 2013/14:331 av Sandberg, Gunnar (S)

den 7 mars Interpellation 2013/14:331 Statligt organ med ansvar för skoterfrågor av Gunnar Sandberg (S) till miljöminister Lena Ek (C) I en fråga till miljöministern i januari efterlyste jag återigen vem som har det övergripande ansvaret för skoterfrågor i landet. Miljöministern har

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statligt organ med ansvar för skoterfrågor

Implementering av FN:s principer för företag och mänskliga rättigheter

Skriftlig fråga 2013/14:136 av Brodén, Anita (FP)

den 21 november Fråga 2013/14:136 Implementering av FN:s principer för företag och mänskliga rättigheter av Anita Brodén (FP) till statsrådet Ewa Björling (M) Det är positivt att regeringens arbete med hållbart företagande, corporate social responsibility (CSR), presenterats i en nyligen

Inlämnad: 2013-11-21 Besvarare: Ewa Björling (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.