Andreas Norlén (M)

Andreas Norlén (M)

Talman

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.dr.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864800
E-post andreas.norlen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Talman
    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Talman 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-09-11 – 2017-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-09-10
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-02-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2012-02-14 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2016-12-01
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-02-12 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 06-09 och konstitutionsutskottet 09-14, ordförande konstitutionsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 06-10 och civilutskottet 09-10. Ledamot krigsdelegationen 14-16. Ledamot moderata riksdagsgruppens förtroenderåd 15-. Ledamot moderata riksdagsgruppens kommittékonferens 14-. Personlig ersättare Domarnämnden 12-. Suppleant Utrikesnämnden 15-.
  • Föräldrar

    Ekonomichefen Urban Norlén och tidningschefen Gunilla Persdotter Norlén.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje i Mjölby, slutår 92. Affärsjuridisk magister, Linköpings universitet 96. Jur.kand., Stockholms universitet 00. Jur.dr., Linköpings universitet 04.
  • Anställningar

    Redaktör, Familjekuriren 94-96. Doktorand, Linköpings universitet 98-04, programansvarig för de affärsjuridiska programmen 04-05. Redaktör, Söndagskuriren 05-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Yttrandefrihetskommittén, 11-12. Ledamot, Integritetskommittén 14-. Ledamot, Mediegrundlagskommittén 15-. Ersättare, Domarnämnden 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Motala 98-02 och 06-14. Landstingsfullmäktig, landstinget i Östergötland 98-99 och ersättare 94-98. Ersättare, fritids- och kulturnämnden 95-98. Ersättare, primär- och tandvårdsnämnden 94-98. Ledamot, revisionsberedningen 06-14 och ordförande 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Motala 97-98. Vice ordförande, MUF i Ödeshög 88-90, ordförande 90-92. Styrelseledamot, Moderaterna i Östergötland 97-01 och 06-, 2:e vice ordförande 01-06. Styrelseledamot, MUF i Östergötland 93-95 och ordförande 95-97. Kyrkofullmäktig, Motala församling 97-01. Styrelsesuppleant, Kurirengruppen i Sverige AB, Länstidningen Östergötland AB, Länstidningen Värmlandsbygden AB samt Förvaltningsaktiebolaget Länstidningen Östergötland. Styrelseledamot, Grafiska Huset i Motala AB.
  • Litteratur

    Oskälighet och 36 § avtalslagen (04, avhandling). IT-rättsliga avtal i vänbok till Hans Stenberg (02). Reaganomics var rätt både då och nu - Svensk Tidskrift (5 februari 10 och 30 december 10) och Karl Staaf - en överskattad reformator?
  • Bostadsort

    Motala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:206 Ett enhetligt regionalt utvecklingsansvar

Motion 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:206 Ett enhetligt regionalt utvecklingsansvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att 3 första meningen lagen om regionalt utvecklingsansvar ska lyda: Denna lag gäller för landstingen, dock inte Stockholms läns landstingMotivering


Utskottsberedning: 2017/18:KU46
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:151 En generell rätt till kommunal avtalssamverkan

Motion 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:151 En generell rätt till kommunal avtalssamverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör göra en uppföljning och utvärdering av tillämpningen av den nya bestämmelsen


Utskottsberedning: 2017/18:KU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 66 kB)

Bristande konsekvensutredningar i Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2017/18:963 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2017/18:963 Bristande konsekvensutredningar i Regeringskansliet av Andreas Norlén M till Statsminister Stefan Löfven S Regelrådet inrättades 2008 som ett led i regeringens arbete med regelförenkling för företag och är numera ett särskilt beslutsorgan inom Tillväxtverket. Regelrådet består av fem ledamöter som utses

Inlämnad: 2018-03-06 Svarsdatum: 2018-03-14 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:963 av Andreas Norlén (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.