Andreas Norlén (M)

Andreas Norlén (M)

Talman

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.dr.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864800
E-post andreas.norlen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Talman
    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Talman 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-09-11 – 2017-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-09-10
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-02-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2012-02-14 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2016-12-01
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-02-12 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 06-09 och konstitutionsutskottet 09-14, ordförande konstitutionsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 06-10 och civilutskottet 09-10. Ledamot krigsdelegationen 14-16. Ledamot moderata riksdagsgruppens förtroenderåd 15-. Ledamot moderata riksdagsgruppens kommittékonferens 14-. Personlig ersättare Domarnämnden 12-. Suppleant Utrikesnämnden 15-.
  • Föräldrar

    Ekonomichefen Urban Norlén och tidningschefen Gunilla Persdotter Norlén.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje i Mjölby, slutår 92. Affärsjuridisk magister, Linköpings universitet 96. Jur.kand., Stockholms universitet 00. Jur.dr., Linköpings universitet 04.
  • Anställningar

    Redaktör, Familjekuriren 94-96. Doktorand, Linköpings universitet 98-04, programansvarig för de affärsjuridiska programmen 04-05. Redaktör, Söndagskuriren 05-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Yttrandefrihetskommittén, 11-12. Ledamot, Integritetskommittén 14-. Ledamot, Mediegrundlagskommittén 15-. Ersättare, Domarnämnden 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Motala 98-02 och 06-14. Landstingsfullmäktig, landstinget i Östergötland 98-99 och ersättare 94-98. Ersättare, fritids- och kulturnämnden 95-98. Ersättare, primär- och tandvårdsnämnden 94-98. Ledamot, revisionsberedningen 06-14 och ordförande 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Motala 97-98. Vice ordförande, MUF i Ödeshög 88-90, ordförande 90-92. Styrelseledamot, Moderaterna i Östergötland 97-01 och 06-, 2:e vice ordförande 01-06. Styrelseledamot, MUF i Östergötland 93-95 och ordförande 95-97. Kyrkofullmäktig, Motala församling 97-01. Styrelsesuppleant, Kurirengruppen i Sverige AB, Länstidningen Östergötland AB, Länstidningen Värmlandsbygden AB samt Förvaltningsaktiebolaget Länstidningen Östergötland. Styrelseledamot, Grafiska Huset i Motala AB.
  • Litteratur

    Oskälighet och 36 § avtalslagen (04, avhandling). IT-rättsliga avtal i vänbok till Hans Stenberg (02). Reaganomics var rätt både då och nu - Svensk Tidskrift (5 februari 10 och 30 december 10) och Karl Staaf - en överskattad reformator?
  • Bostadsort

    Motala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av redog. 2011/12:JO1 Justitieombudsmännens ämbetsberättelse

Motion 2011/12:K3 av Per Bill m.fl. (M, FP, C, KD)

Motion till riksdagen 2011/12:K3 av Per Bill m.fl. (M, FP, C, KD) med anledning av redog. 2011/12:JO1 Justitieombudsmännens ämbetsberättelse -M9999 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att beakta JO:s ställning som extraordinärt tillsynsorgan


Utskottsberedning: 2011/12:KU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2011/12:K3 av Per Bill m.fl. (M, FP, C, KD) (doc, 50 kB)

Riktvärden för flygbuller

Motion 2011/12:C382 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2011/12:C382 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, FP, KD) Riktvärden för flygbuller M905 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om flygbuller som inte hindrar angelägen stadsutveckling. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2011/12:CU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:C382 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, FP, KD) (doc, 58 kB)

Nordiska rådet

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) Nordiska rådet M0460 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering Nya tider kräver nya och moderna samarbetsformer. Dagens förutsättningar


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.