Anders Wiklund (V)

Anders Wiklund (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel pappersbruksarbetare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:AU7 6 april 2006 Anställningsvillkor i bemanningsföretag
Debatt om förslag 2005/06:AU5 6 april 2006 Arbetslöshetsförsäkringen
Debatt om förslag 2005/06:AU2 9 mars 2006 Arbetsmiljö

Ny ledighetslagstiftning

Motion 2005/06:A395 av Anders Wiklund (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag om genomförande av Arbetstidskommitténs (Knas) förslag till ny ledighetslagstiftning. Ökat arbetstagarinflytande över arbetstidens längd och förläggning Arbetstidens längd och förläggning påverkar livet både på och utanför arbetet.


Utskottsberedning: 2005/06:AU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:A395 av Anders Wiklund (v) (doc, 65 kB)

Lokala kooperativ

Motion 2005/06:N346 av Gunilla Wahlén m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en plan för stöd till lokala kooperativ för arbete med samordnare och serviceutvecklare. Bakgrund I hela landet har lokala kooperativ växt upp för att möta olika behov hos medborgarna i små tätorter samt


Utskottsberedning: 2005/06:NU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:N346 av Gunilla Wahlén m.fl. (v) (doc, 41 kB)

Lanthandeln

Motion 2005/06:N345 av Gunilla Wahlén m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att stödja utvecklingen av en lokalt styrd och lanthandelsanpassad grossiströrelse. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att konkurrenslagstiftningen ändras i syfte


Utskottsberedning: 2005/06:NU12 2005/06:NU16
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:N345 av Gunilla Wahlén m.fl. (v) (doc, 46 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.