Anders Svärd (C)

Anders Svärd (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel vägmästare
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1983-04-10 – 1985-09-30
    • Ledig 1983-03-01 – 1983-04-09
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1983-02-28
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Suppleant 1990-10-18 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-10-17
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-10-17
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbildningsplatser till Örebro missionsskola

Motion 1997/98:Ub455 av Rose-Marie Frebran m.fl. (kd, c, m, fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub455 av Rose-Marie Frebran m.fl. kd, c, m, fp Utbildningsplatser till Örebro missionsskola Örebro missionsskola är en av de tre fria teologiska högskolorna i Sverige som 1993 fick examensrätt. Utöver rätten att ge högskoleexamen fick skolan ett avtal om statsbidrag. I avtalet med staten


Utskottsberedning: -1997/98:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

ANT-undervisning

Motion 1997/98:Ub231 av Elver Jonsson m.fl. (fp, m, mp, c, kd, v)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub231 av Elver Jonsson m.fl. fp, m, mp, c, kd, v ANT-undervisning Angående utbildningen i alkohol-narkotika- och tobakskunskap ANT för socialarbetare, lärare m.fl. yrkesutbildningar Den allt tidigare drogdebuten, flickornas ökade bruk av tobak och alkohol är exempel på en försämrad social


Utskottsberedning: ----1997/98:UbU13 1997/98:UbU9
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Svensk krigsmaterielexport

Motion 1997/98:U406 av Anders Svärd m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:U406 av Anders Svärd m.fl. c Svensk krigsmaterielexport 1. Sammanfattning En inhemsk försvarsindustri är nödvändig för trovärdigheten för vår förmåga att bedriva en militärt alliansfri politik byggt på ett eget försvar. Centerpartiet konstaterar att Försvarsmakten inte efterfrågar försvarsmateriel


Utskottsberedning: ---1997/98:UU3
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.