Anders Österberg (S)

Anders Österberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 209
Titel Lärare
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.osterberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2015-10-01 – 2017-05-28
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-05-29 – 2017-07-27
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-09-25 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-07-27 – 2017-09-25
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-(statsrådsersättare 151001-). Suppleant utrikesutskottet 15- och sammansatta utrikes-och försvarsutskott 15 och 16-.
  • Föräldrar

    Busschauffören Bo Österberg och arbetsplatsförmedlaren Gunnel Larsson.
  • Utbildning

    Grundskola 1-6, Trandaredsskolan, Borås. Grundskola, Daltorpskolan 7-9, Borås. Gymnasieskola, Bäckängsgymnasiet 1-3, Borås. Göteborgs universitet, lärarexamen 06.
  • Anställningar

    Förskollärare, Husby. Internationell ombudsman, Unga Örnar.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Unga Örnars Riksförbund.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Inkludera ansökan om bostadstillägg för pensionärer i deklarationen

Motion 2018/19:2677 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2677 av Laila Naraghi m.fl. S Inkludera ansökan om bostadstillägg för pensionärer i deklarationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skatteverket ska uppdras att i samband med deklarationen inkludera dels information om bostadstillägg


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2677 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2677 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Sveriges sockerkonsumtion

Motion 2018/19:2096 av Anders Österberg (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2096 av Anders Österberg S Sveriges sockerkonsumtion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn av sockerkonsumtionen i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering 60 kg choklad och godis, 173 liter läsk, 39 liter


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:2096 av Anders Österberg (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2096 av Anders Österberg (S) (pdf, 69 kB)

Skattereform för ökad jämlikhet

Motion 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. S Skattereform för ökad jämlikhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att reformera inkomstskattelagen i syfte att öka jämlikheten och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1980 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.