Anders Karlsson(S)

Anders Karlsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Ombudsman
Född år 1951

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2007-09-18
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2007-09-20 – 2010-10-04
    • Ledamot 2007-09-18 – 2007-09-19
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Vice ordförande 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-02-28
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2004-06-19 – 2010-10-19
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2010-11-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:479 av Anders Karlsson (S) 26 juni 2014 Arbetslösheten i Skåne
Interpellationsdebatt 2013/14:451 av Ann-Kristine Johansson (S) 3 juni 2014 Det nordiska skatteavtalet
Interpellationsdebatt 2013/14:480 av Anders Karlsson (S) 2 juni 2014 Månadsuppgifter
Interpellationsdebatt 2013/14:239 av Persson, Peter (S) 25 mars 2014 Arbetslösheten

Flykten från A-kassan

Skriftlig fråga 2013/14:779 av Anders Karlsson (S)

Fråga 2013/14:779 Flykten från A-kassan av Anders Karlsson (S) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) ASO- A-kassornas samorganisation berättade i ett pressmeddelande den 30 juni att A-kassan ger allt sämre ekonomisk trygghet. I dag är ersättningen för arbetslösa högst 14 960 kronor per månad före

Inlämnad: 2014-09-01 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2013/14:779 av Anders Karlsson (S) (pdf, 78 kB)

Utrikeshandelsministern och Saudiaffären

Skriftlig fråga 2013/14:762 av Anders Karlsson (S)

Fråga 2013/14:762 Utrikeshandelsministern och Saudiaffären av Anders Karlsson (S) till Statsrådet Ewa Björling (M) Statsrådet har vid flera tidigare tillfällen varit mycket aktiv kring marknadsföring och försäljning av svenska vapen och vapensystem. Detta gör att utrikeshandelsministerns inblandning i vapenfabriksaffären

Inlämnad: 2014-08-18 Besvarare: Ewa Björling (M)

Skriftlig fråga 2013/14:762 av Anders Karlsson (S) (pdf, 89 kB)

Wallenbergs påverkan på Saudiaffären

Skriftlig fråga 2013/14:761 av Anders Karlsson (S)

Fråga 2013/14:761 Wallenbergs påverkan på Saudiaffären av Anders Karlsson (S) till Försvarsminister Karin Enström (M) Ekot uppger sig ha hittills okända uppgifter om den borgerliga regeringens agerande kring vapenfabriken i Saudiarabien. Ekot hänvisar till sekretessbelagda dokument som skulle visa att regeringen

Inlämnad: 2014-08-18 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:761 av Anders Karlsson (S) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.