Anders Hansson (M)

Anders Hansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 16
Titel Tullinspektör/Jur.kand.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865501
E-post anders.hansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-05 – 2022-09-26
    • Ledig 2011-01-10 – 2011-03-04
    • Ordinarie 2009-05-01 – 2011-01-09
    • Ledig 2009-03-02 – 2009-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-03-01
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-10-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot försvarsutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11 och 12 och justitieutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 06-10, näringsutskottet 06-10, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 13 och 14 och försvarsutskottet 14-. Suppleant Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-14.
  • Utbildning

    Jur. kand., Lunds universitet. Reservofficer.
  • Anställningar

    Brottsutredare/tullinspektör, Tullkriminalen i Malmö.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Trelleborgs tingsrätt 01- 03. Suppleant, Nämnden för brottsskadeersättning 09- och Rättshjälpsnämnden 09-11. Ledamot, insynsrådet för Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) 11-14. Ledamot, insynsrådet för Åklagarmyndigheten 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vellinge 98-. Ledamot, M-nämnden 98- 06. Ledamot, Vellingebostäder AB 10-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Skanör och Falsterbo 10-.
  • Bostadsort

    Vellinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Information till polisen om borttagande av id-kontrollerna

Skriftlig fråga 2016/17:1352 av Anders Hansson (M)

Fråga 2016/17:1352 Information till polisen om borttagande av id-kontrollerna av Anders Hansson M till Statsrådet Anders Ygeman S Tisdagen den 2 maj meddelade regeringen att id-kontrollerna över Öresund ska avvecklas omgående. Som kompensation för detta vill regeringen skärpa de gränskontroller som gäller i Sverige sedan

Inlämnad: 2017-05-04 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1352 av Anders Hansson (M) (pdf, 76 kB)

Förstärkt gränskontroll och polisens kapacitet

Skriftlig fråga 2016/17:1351 av Anders Hansson (M)

Fråga 2016/17:1351 Förstärkt gränskontroll och polisens kapacitet av Anders Hansson M till Statsrådet Anders Ygeman S Tisdagen den 2 maj meddelade regeringen att id-kontrollerna över Öresund ska avvecklas omgående. Som kompensation för detta vill regeringen skärpa de gränskontroller som gäller i Sverige sedan 12 november

Inlämnad: 2017-05-04 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1351 av Anders Hansson (M) (pdf, 86 kB)

Skäl för borttagande av id-kontroller

Skriftlig fråga 2016/17:1350 av Anders Hansson (M)

Fråga 2016/17:1350 Skäl för borttagande av id-kontroller av Anders Hansson M till Statsrådet Anders Ygeman S År 2015 kom 163 000 asylsökande till Sverige, vilket utsatte vårt land och våra myndigheter för synnerligen stora påfrestningar. Än i dag vittnar åtskilliga kommuner om att flyktingkrisen alltjämt är ytterst närvarande,

Inlämnad: 2017-05-04 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1350 av Anders Hansson (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.