Anders G Högmark (M)

Anders G Högmark (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kronobergs län
Titel civilekonom
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-10

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Ledamot 1979-10-01 – 1985-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-01-14
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SkU34 2 juni 2006 Skatt på flygresor (prop. 2005/06:190)
Debatt om förslag 2005/06:TU5 30 maj 2006 Moderna transporter
Debatt om förslag 2005/06:UU19 9 maj 2006 Bulgariens och Rumäniens anslutning till Europeiska unionen
Debatt om förslag 2005/06:AU5 6 april 2006 Arbetslöshetsförsäkringen

med anledning av prop. 2005/06:190 Skatt på flygresor

Motion 2005/06:Sk25 av Anders G Högmark (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:190. Flygets betydelse för tillväxt och sysselsättning Sverige är ett geografiskt stort, men samtidigt glest befolkat, land. Vår industri och tjänstesektor är även i förhållande till andra välutvecklade länder mycket exportberoende. Genom Sveriges


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk25 av Anders G Högmark (m) (doc, 42 kB)

med anledning av prop. 2005/06:172 Nationell klimatpolitik i global samverkan

Motion 2005/06:MJ45 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en parlamentarisk utredning som grund för klimatpolitiken efter kontrollstationen 2008. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om energipolitikens koppling till klimatpolitiken. Inledning Regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:MJU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:MJ45 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (m) (doc, 47 kB)

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T27 av Anders G Högmark (m)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att ge flyget förutsättningar att skapa tillväxt. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om flygets sociala betydelse, inte minst för att uppnå målsättningen


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2005/06:T27 av Anders G Högmark (m) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.