Anders Flanking (C)

Anders Flanking (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2011-10-12 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2011-10-11
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2006-10-17 – 2011-10-11

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 3 mars 2011 Frågestund
Allmänpolitisk debatt 4 november 2010 Allmänpolitisk debatt

Utvisning av barn som vårdas enligt LVU

Motion 2011/12:Sf328 av Ola Johansson och Anders Flanking (C)

Motion till riksdagen 2011/12:Sf328 av Ola Johansson och Anders Flanking C Utvisning av barn som vårdas enligt LVU C469 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utvisning av barn som har rätt till vård enligt LVU lagen om vård av ungaMotivering Utlänningslagen


Utskottsberedning: 2011/12:SfU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Sf328 av Ola Johansson och Anders Flanking (C) (doc, 47 kB)

Upprättelse för mobbningsoffer i skolan

Motion 2011/12:Ub260 av Anders Flanking (C)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub260 av Anders Flanking C Upprättelse för mobbningsoffer i skolan C317 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en översyn bör göras i syfte att höja ersättningsnivåerna för skadestånd till s.k. mobbningsoffer i


Utskottsberedning: 2011/12:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ub260 av Anders Flanking (C) (doc, 47 kB)

Förbättrad data- och telekommunikation på tåg

Motion 2011/12:T263 av Roger Tiefensee och Anders Flanking (C)

Motion till riksdagen 2011/12:T263 av Roger Tiefensee och Anders Flanking C Förbättrad data- och telekommunikation på tåg C450 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förbättrade möjligheter till data- och telekommunikation på tåg. Motivering På


Utskottsberedning: 2011/12:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:T263 av Roger Tiefensee och Anders Flanking (C) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.