Anders Borg (M)

Anders Borg (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2006-10-24
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vinstgivande skattestöd

Svar på skriftlig fråga 2013/14:780 besvarad av Anders Borg (M), finansminister

Dnr Fi2014/2959 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:780 av Peter Persson S Vinstgivande skattestöd Peter Persson har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder med anledning av att företaget Hemfrid som säljer hushållsnäratjänster plockar ut vinst. Jag kan inte kommentera

Svarsdatum: 2014-09-12 Frågeställare: Peter Persson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:780 besvarad av Anders Borg (M), finansminister (docx, 39 kB)

Västsvenska paketet

Svar på skriftlig fråga 2013/14:770 besvarad av Anders Borg (M), finansminister

Dnr N2014/3537/TE Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:770 av Mattias Jonsson S Västsvenska paketet Mattias Jonsson har frågat finansministern om han och regeringen står fast vid det västsvenska paketet som är så viktigt för Västsverige för fler jobb, tillväxt, bättre infrastruktur

Svarsdatum: 2014-09-05 Frågeställare: Mattias Jonsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:770 besvarad av Anders Borg (M), finansminister (docx, 40 kB)

Kassaregister för utländska företagare

Svar på skriftlig fråga 2013/14:758 besvarad av Anders Borg (M), finansminister

Dnr Fi2014/2800 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:758 av Anders Karlsson S Kassaregister för utländska företagare Anders Karlsson har frågat mig om det föreligger underlag för en kommande proposition kring ett borttagande av det gällande undantaget för certifierade kassaregister

Svarsdatum: 2014-09-03 Frågeställare: Anders Karlsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:758 besvarad av Anders Borg (M), finansminister (docx, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.