Anders Bengtsson (S)

Anders Bengtsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel marknadsförare
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-01-31 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-08-01 – 2002-01-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-16 – 2003-11-20
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-10-15
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-11-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-04-14 – 2004-11-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KU35 1 juni 2006 Sekretessfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KU14 23 februari 2006 Tryck- och yttrandefrihetsfrågor, m.m.

Ukrainska språket

Motion 2004/05:Ub438 av Maria Hassan och Anders Bengtsson (s)

Motion till riksdagen 2004/05:Ub438 av Maria Hassan och Anders Bengtsson s Ukrainska språket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det ukrainska språket bör etableras som universitetsämne. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2004/05:NU9 2004/05:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Östutvidgningens konsekvenser

Motion 2004/05:Sf406 av Luciano Astudillo m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:Sf406 av Luciano Astudillo m.fl. s Östutvidgningens konsekvenser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförsom en bättre kontroll av anställningserbjudanden vid ansökan om uppehållstillstånd inom EU/EES. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2004/05:SfU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Barnvänliga arbetstider

Motion 2004/05:A339 av Martin Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:A339 av Martin Nilsson m.fl. s Barnvänliga arbetstider Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av mer barntillåtna arbetstider. Motivering Det kan knappast ha förbigått någon att något av det vi saknar mest i det


Utskottsberedning: 2004/05:AU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.