Anders Bengtsson (S)

Anders Bengtsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel marknadsförare
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-01-31 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-08-01 – 2002-01-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-16 – 2003-11-20
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-10-15
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-11-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-04-14 – 2004-11-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KU35 1 juni 2006 Sekretessfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KU14 23 februari 2006 Tryck- och yttrandefrihetsfrågor, m.m.

med anledning av prop. 2000/01:132 Ändrade regler om koncessionsavgift på televisionens område

Motion 2000/01:K13 av Göran Magnusson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:K13 av Magnusson, Göran s med anledning av prop. 2000/01:132 Ändrade regler om koncessionsavgift på televisionens område Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1992:72 om koncessionsavgift på televisionens område såvitt


Utskottsberedning: ---2000/01:KU26
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Södra stambanan

Motion 2000/01:T538 av Marianne Jönsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:T538 av Jönsson, Marianne s Södra stambanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om betydelsen av en utbyggnad av Södra stambanan. Motivering Södra stambanan är en av Sveriges viktigaste kommunikations- och transportleder.


Utskottsberedning: -2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Nettonuvärdeskvot för vägar

Motion 2000/01:T398 av Kaj Larsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:T398 av Larsson, Kaj s Nettonuvärdeskvot för vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att nettonuvärdeskvoten för vägar endast belastas med anläggningskostnad. Motivering Prioriteringen av vägutbyggnader avgörs ofta


Utskottsberedning: -2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.